Az apostol
Petőfi Sándor: Az apostol, k2 Színház, MU Színház, 2019. szeptember 26., 19:00
Játsszák: Király Dániel, Piti Emőke, Pálóczi Bence e.h. és m.v., rendező: Benkó Bence.
A k2 Színház osztálytermi előadásai ifjúsági programmá nőtték ki magukat. Már öt kiváló előadást hívhatunk meg iskoláinkba, vagy nézhetünk meg a MU Színházban no, meg a k2 új helyszíneként debütáló Benczúr Házban. Az előadások – bár külön is, az aktuális középiskolai tananyaghoz kapcsolódva, remekül működnek – egymásra épülve igazi közélet iskolájává válhatnak, hiszen mindegyik hasonló témákat dolgoz fel. Az Antigoné és Az apostol az autonómia, az önazonosság, az ellenállás lehetőségeit, formáit kínálja fel alaposabb vizsgálódásra, a Hűség és a Ki vele, Néró! a konformizmust, a megalkuvást és a zsarnokká válás folyamatát járja körbe. A Rinocéroszok kortárs problémafelvetése mintegy szintetizálja a négy klasszikus irodalmi mű feldolgozása során leszűrt tapasztalatokat.
Az előadás adatlapja a MU oldalán.
Pálóczi Bence, Király Dániel, Piti Emőke: ez a magyar föld. (Toldy Miklós képe.)
Petőfi 1848-ban írt elbeszélő költeményét a középiskolában többnyire az életrajz felől szokás megközelíteni. Hosszas boncolgatás során megtudjuk, miért Szilveszter a főhős, hogyan jelenik meg Szendrey Júlia a műben, milyen mély traumát okozott Petőfinek a szabadszállási követválasztás. Hamar levonjuk a következtetést, hogy ehhez nekünk nem sok közünk van, és érettségi után mehet is a naftalinba, hogy soha többé elő se kerüljön. Ebből a tetszhalott állapotból delejezi életre Benkó Bence rendező, Piti Emőke, Király Dániel és Pálóczi Bence színészek Az apostolt. A játék erősen szövegcentrikus, Az apostolbeli szövegeken kívül részletek hangzanak el az Akasszátok föl a királyokat és a Dicsőséges nagyurak című versekből. A felütést az 1846-os Igazság! Alszol? megzenésített változata adja meg, előre utalva arra, hogy a sötéten kezdődő történet nem sok napfényes epizódot tartogat.
IGAZSÁG! ALSZOL?
Igazság! alszol? vagy meg is halál?
E férfi méltó volt rá, hogy nyakáról
Aranylánc függjön; s íme a helyett
Ő függ, ő függ... a hóhér kötelén.
S ennek nyakában aranylánc van, pedig
Hóhérkötélen kéne függnie.
Igazság! alszol? vagy meg is halál?
Pálóczi Bence (Fotó: Toldy Miklós)
A szöveg mellett igen hatásos hangkulissza épül az előadás köré egy looper segítségével. Így teremtődik meg Szilveszter intenzív istenélménye, kap nyomatékot egy-egy fordulópont a történetben, és Szilveszter nevének egyre hangosabb ismétlésével még a közönség fanatizálására is kísérletet tesz. Ez utóbbi voltaképpen be is következik: ütemesen tapsolunk. Ezen kívül már csak egy sapkára van szükség, ami éppúgy lehet csecsemő, koldulásnál a járókelők elé tartott kalap, a kilátástalanság és a kiválasztottságtudat provokatívan viselt jele.
Király Dániel (Fotó: Toldy Miklós.)
Maga az alapmű és az előadás is minden pillanatában a főhőssel való teljes azonosulásra biztatja a befogadót. A történet a twist oliver-i gyerekkortól a mindenhol falakba ütköző ifjúkoron át az eszméért mindent feláldozó, a börtönt és szerettei halálát is bevállaló felnőttkorig kísérteti velünk végig Szilvesztert a brutálisan ábrázolt végkifejletig, a királygyilkosságig. És itt a csavar. Meddig tudjuk követni a főhőst, milyen eszközöket tarthatunk még elfogadhatónak a „szent küldetés” érdekében, mikor érezzük azt, hogy a nemes eszme megalomániává vált? Ki menti fel Szilvesztert és ki juttatná a hóhér kötelére? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket fog föltenni a feldolgozó beszélgetés az előadás után. Meg persze bennünk is felvetődnek ezek a problémák. Milyen ellenállási stratégiák lehetségesek egy abszolút hatalom által uralt közegben? Vannak-e mentő körülmények politikai merénylet esetén? Létezhetett volna-e elfogadható kompromisszum Szilveszter számára? Akkor ez megalkuvás lenne, betagozódás, a zsarnokság legitimálása? Szívesen lennénk pók a falon, amikor az osztályok ezeken a kérdéseken vitatkoznak. Hogy konstruktívan végződjék az alkalom, a középiskolások végül megalkotják majd saját 12 pontjukat, hogy kiderüljön, mitől éreznék élhetőbbnek a családjukat, az iskolájukat, az országot.
Piti Emőke (Fotó: Toldy Miklós.)
♥
Kedves Bence, Emőke, Dani és Bence, köszönjük ezt a remek estét, és hogy élővé tettétek nekünk Az apostolt!