Anyanapló
Móga Piroska: Anyanapló, Y Csoport, B32 Galéria és Kultúrtér, 2023. szeptember 3., 17:00
Író-előadó: Móga Piroska, dramaturg: Bodor Panna, látvány: Molnár Anna, díszlet kivitelezés: Valcz Péter /Vinkli Műhely/, zene: Orbán Borbála, Nemszületésnapi-dal: Spáh Dávid, fény: Szilágyi Ottó, művészetterápiás szakértő: Feketéné Kovács Judit /Anyatérkép/, a rendező munkatársa: Király Orsolya, rendező: Csábi Anna
2022 áprilisában a Jurányi Házban az Anyacsak1 Fesztivál keretében hangzott el először felolvasószínházi formában Móga Piroska saját személyes élményiből írt monodrámája, az Anyanapló. Ennek színpadi megvalósítását láthattuk a B32 Galéria és Kultúrtérben ezen a szeptemberi vasárnapon. Móga Piroska remek csapatot gyűjtött maga köré az előadás létrehozásához. A feszes dramaturgia (Bodor Panna), a kiváló rendezői ötletek (Csábi Anna), a lenyűgöző látványvilág (Molnár Anna) és az előadás hangulatát pontosan követő zene (Orbán Borbála) és fényezés (Szilágyi Ottó) egy kivételesen kompakt előadást hoztak létre, ahol minden elem erősíti egymást, minden elem annak szolgálatában áll, hogy Móga Piroska meg tudja osztani velünk a történetét.
Fotó: Darányi Ádám
A történet egy várandósság, szülés és az újszülöttel együtt töltött első pár hónap története. Olyan traumafeldolgozó előadás, ami gyógyítja az előadót és gyógyítja a befogadót is. Sajnos, ma Magyarországon kevés várandós nő ússza meg, hogy a terhesség és a szülés alatt ne darálja be az egészségügyi rendszer. Így van ez a problémamentes terhességeknél, de fokozottan így történik, ha beteg a magzat vagy az édesanya. Több szempontból is kiváló döntés volt ezt az érzelmileg megterhelő történetet Lewis Caroll: Alice Csodaországban című meséjének parafrázisaként előadni. Egyfelől nagyon pontosan leírja azt a tapasztalatot, amit a terhesség sokunknak jelentett. A zuhanás élményét, amikor realizálódik, hogy életünk új szakaszába léptünk, a szürreális felismerést, hogy embertársaink szemében elvesztettük eddig jól felépített egyéniségünket, és már csak valamiféle tárhelyként funkcionálunk. A testképünk és a realitás folyamatos eltérését, azt az élményt, hogy hol hatalmasra nőttnek, hol egészen aprónak érezzük magunkat. A nagyon találó orvosparódiák felidézik az Alice-beli nonszensz párbeszédeket, amit az orvosokkal, védőnőkkel folytatunk. Világunk szabályai megváltoztak, ki kell tapasztalnunk ennek a tükörországnak a működését, ahová kerültünk, el kell sajátítanunk a nyelvét, ha boldogulni akarunk, és nem szabad elvesztenünk a reményt, hogy egyszer hazajutunk. Másfelől ez a keret minket is véd, a mesevilág megengedi, hogy eltávolítsuk magunktól a történet azon elemeit, melyek újratraumatizálnának minket. Érzékeny és nagyon figyelmes megoldás. És az előadás után is kapunk segítséget a feldolgozáshoz. Részt vehettünk Feketéné Kovács Judit vezetésével egy csendes, elmélkedős foglalkozáson, ahol a művészetterápia eszközeivel dolgozhattuk fel és csendesíthettük le az előadás által kiváltott érzelmi hullámverést. A dramaturgia zsenialitásának jele, hogy amikor már éppen hiányolni kezdtük az apai hangot, aki bár végig jelen volt a történetben egy biztonságot sugalló, de alapvetően passzív plüsselefánt képében, akkor egy hangbejátszásban az ő nézőpontja, az ő élményei is megjelennek. Így és ettől lett kerek egész számunkra ez az előadás.
Fotó: Molnár Anna
Megint és újra rá kellett csodálkoznunk arra, hogy Molnár Anna jelmezei és színpadképe mennyit hozzátesznek a színházi élményhez. A legapróbb részletekig kimunkált látványvilág, kezdve Móga Piroska jelmezétől és sminkjétől, folytatva a legapróbb kellékeken át a sokoldalúan felhasznált játéktérként funkcionáló járókáig igazán emlékezetessé teszik ezt a produkciót. Csábi Anna rendezői ötletei pedig gondoskodnak ezeknek az elemeknek a kreatív használatáról.
Fotó: Feketéné Kovács Judit
Ha szívesen gondolkodnátok arról, hogy is lehetne ez másképp, jó szívvel ajánljuk Székely Zsófia könyvét, amit Egymás-állapot - Szülésznők-bábák-dúlák tapasztalatai a segítő kapcsolatról címmel adott ki az Oriold és Társai Kiadó 2022-ben. Ha pedig van saját történetetek és/vagy szeretnétek tenni a változásért, keressétek a Másállapotot a szülészetben szervezetet!
♥
Kedves Piroska, Panna, Anna, Péter, Borbála, Dávid, Ottó, Judit, Orsolya és Anna, köszönjük ezt a csodálatos előadást!