Kis Magyar Poligráfia - Litera 22. előszilveszter
Kis Magyar Poligráfia – A Litera 22. előszilveszteri partija, Trafó House, 2024. december 30., 20:00
A Litera 22. előszilveszteri partijára nagyon izgalmas, időutazós koncepciót raktak össze nekünk a szervezők. A szerzőket – Bíró Zsombor Aurélt, Kovács Dominikot és Kovács Viktort, Krusovszky Dénest, Németh Gábort, Spiró Györgyöt, Szabó T. Annát és Tóth Erzsébetet – arra kérték föl, hogy írjanak meg egy-egy évtizedet az életükből. Hozzájuk csatlakozott Litkai Gergely konferansziéként, aki az est bevezetőjében tulajdonképpen megalkotta a nyolcadik szöveget, 2024-et, a jelen pillanatot. A Litera ezzel az ötlettel érzékenyen reagál arra a trendre, hogy az autofikció totálisan elárasztja az irodalmat. Pechünkre, mert mi nem vagyunk nagy barátai ennek a műfajnak, nem szeretjük, ha az író világépítés, karakterrajzolás helyett a primer életanyaggal dolgozva megússza az absztrahálást. Így, bár remekül szórakoztunk, számunkra csak nyomokban tartalmazott irodalmi élményt az este.
A felolvasásokat DJ LEE'N'GUM zenei válogatása és – az utóbbi években méltán a Litera előszilveszterek sztárjának számító – VJ UNFLYABLE videóinstallációi kísérték, és ezekkel az elemekkel lett teljes a korfestés. Az emblematikus dalok annyira pontosan hozták nekünk a megírt évtizedek hangulatát, hogy ezekkel fogjuk illusztrálni beszámolónkat, és nem, az egyébként kitűnő képekkel, amiket Kováts Zsófi készített az eseményről, és a Litera oldalán már meg is nézhetők. A kedvencünk nevét azért írásunk végén felfedjük.
A Kex Együttes Csillagok, ne ragyogjatok című száma nekünk újdonság volt, de remekül megidézte az 1960’s éveket, amikor Spiró György írása játszódik. Az egyetemi felvételi, az ipari tanulóság, a sikertelen birkózás a dokumentumdráma műfajjal (a Kennedy-gyilkosság még itt is mozgatta az emberek fantáziáját, az információhiányos állapot miatt talán még inkább) történetei megidézték a konszolidálódó, de még bizonytalankodásában keménykedő hatalmat, ami nem várt és méltatlan vargabetűkre kényszerített sok fiatalt.
Mi is lehetne a hetvenes évek jobb jelölője, mint Cseh Tamás–Másik János–Bereményi Géza lemeze, a Levél nővéremnek? Az Apa kalapja ráadásul tágít is időhorizontunkon, az 1977-es lemezen hallható dal az 1950-es évekre reflektál, még egy évtizedet felvillantva közös történetünkből. Tóth Erzsébet szövege, az Apánk bodegái, apa-hiányról, testvérek közötti szövetségről mesélt.
1982, Európa kiadó és a Mocskos idők keretezte Németh Gábor írását, a Tíz rugó, avagy a betűk hatalmárólt. Ez volt az egyik kedvencünk az összeállításból. Nem csak a korfestés miatt, bár azt is nagyon átélhető volt. Az élhetetlen rendszer élhetővé tételének kísérletei, az elaggott, recsegő-ropogó hatalom kiröhögése és lenézése, a kettős élet – reggel MTI összefoglalók készítése a Politikai Bizottságnak, délután a Beszélő terjesztése – élményszámba ment. Ezen felül a játék a pár tizedmásodperces tudatalatti üzenetekkel (Elliot Aronson Társas lény című műve 1978 óta olvasható magyarul Erős Ferenc fordításában) szép csattanóig viszi a novellát. Végre látunk szerkezetet, ívet, megcsináltságot!
Az 1990-es éveket a Sziámi két számára, a Világegyetemistára és a Vezetgetnekre fűzte föl Szabó T. Anna és DJ LEE'N'GUM. A Mindössze, mindazonáltal című szöveg pillanatképek sorozata. Felszabadult, szertelen, mámoros, mint a hirtelen ránk szakadt szabadság. Olvasmányok, találkozások, helyek kavalkádja. Sodró és ritmusos, jó volt hallgatni.
És megérkeztünk a 2000-es évekbe, a rossz zenék, rossz filmek, rossz piák és trash kaják évtizedébe. Krusovszky Dénes Snittek végtelen sora az ezredforduló egyetemistáinak világát idézte meg meglehetős pontossággal. Vannak sarokpontok, az Y2K, 9. 11., lovasroham az Andrássyn, de mintha átittuk és átaludtuk volna ezt az évtizedet. Ez a Kétlámpás ideje, mi is ekkor voltunk egyetemisták és pályakezdők, ezért nagyon tudtunk kapcsolódni az írás hangulatához.
A szellemesség díjat vitathatatlanul a Kovács Dominik–Kovács Viktor páros nyerte el. A 2010-es évekről szóló szövegük, a 10/10 önironikus, vicces, kedves. A tinidiszkók, jogsi-szerzés, OKTV-k és német nyelvvizsgák világa. Egy szivárványos buborék, az iker-lét buborékja és a középiskolás évek buborékja. A testvérpár drámáit eddig is nagyon szerettük, itt az ideje, hogy a prózájukkal is megismerkedjünk. 2024 tavaszán jelent meg első regényük, a Lesz majd minden. Még januárban elolvassuk.
Bíró Zsombor Aurél az SZFE majd a FreeSzFE forgatókönyvíró-szakos, idén végzett hallgatója. Még szinte el sem kezdődött az évtized, de már első könyves szerző, Visszatérő álmom, hogy apám vállán ébredek című regényét a Pesti Kalligram jelentette meg, és a Katona József Színház Sufnijában látható a Megrág, kiköp című drámájából készített előadás, a Jurányiban a Mit csináljak, hogy jobban érezd magad, amit Kizlinger Lilla rendezett. 2025 tavaszán új bemutatója is lesz a Katonában, a 2031-et Dohy Balázs fogja rendezni. Lesz dolgunk, mire mindent bepótolunk.
Az Addig pedig hallgatom a géppuskákat egy egyetemfoglalós történet 2020-ból. Biró Zsombor Aurél piszok jól ír. Egy molinó kifeszítésének apró kálváriájából épít furcsa, apokaliptikus hangulatú történetet. A kinti és benti események összemontázsolása vibráló, karcos novellává teszi az írást. Ahogy az SZFE ügye túlnőtt önmagán, a közvélemény egyre nagyobb nyomást helyezett az egyetemfoglalókra, egy olyan megváltó-szerepet tolt a résztvevőkre, amit nem vállaltak, nem kértek, nem ígértek. Írásában olyan bátor társadalomkritikát fogalmazott meg, amely tőrként fúródhatott a jelenlévő hallgatóság szívébe is, mélyen elgondolkodtatva minket azon, hogy az egyetemfoglalást ne jó buliként vagy jól eső revánsként lássuk, hanem akár segélykiáltásnak is, amely az idősebb nemzedékek vállára is komoly terhet helyez. Ezt a tapasztalatot a szerző olyan szuggesztív erővel vetette papírra, amely az est legjobb irodalmi élményévé tette az Addig pedig hallgatom a géppuskákat munkát.
Kováts Zsófi fotója a felolvasásra készülő Bíró Zsombor Aurélról
A Litera oldalán hamarosan megnézhető, meghallgatható minden felolvasás, ahogy azt már megszokhattuk, ezért azok se maradnak le az élményről, akik nem fértek be a Trafóba. Izgalmas, jó hangulatú este volt, mi jövőre is ott leszünk.
♥
Kedves Zsombor Aurél, Dominik, Viktor, Dénes, Gábor, György, Anna, Erzsébet, Zsófi, Gergely, DJ LEE'N'GUM, VJ UNFLYABLE és a Litera szerkesztősége, nagyon köszönjük ezt a remek évzárást