2024. sze 01.

A szomjas troll

írta: Két Lámpás
A szomjas troll

Varró Dániel: A szomjas troll, Budapest Bábszínház, 2024. szeptember 1, 15:00

8c8dccad1406ca933b2cea6489d5221b.jpeg

Játssza: Teszárek Csaba, dramaturg: Gimesi Dóra, fénytervező: Szondi György, látványtervező: Hoffer Károly, zeneszerző: Cseri Hanna és Teszárek Csaba, ügyelő, súgó, rendezőasszisztens: Aradi Regina Anna, színpadi adaptáció, rendező: Cseri Hanna

Nagyon okos döntés volt a Budapest Bábszínház részéről, hogy A szomjas troll bemutatóját nem zsúfolta bele az előző évad végi bemutató-dömpingbe. Jobban nem is indulhatna az új évad, mint ezzel a mívesen kidolgozott mesejátékkal, amely hat éves kortól minden korosztálynak bátran ajánlható. Varró Dániel azonos című mesekönyvéből Cseri Hanna alkalmazta színpadra az első három történetet Gimesi Dóra dramaturgiai segítségével. Cseri Hanna a zeneszerzésben is részt vett az előadó Teszárek Csabával, és a rendezés is őt dicséri. Ebben a rengeteg munkában rendezőasszisztensként Aradi Regina Anna volt segítségére, aki ügyelőként és súgóként is közreműködik a produkcióban. Az igazi szenzáció az előadásban a Szondi György fénytervező munkájával megtámogatott látványvilág, Hoffer Károly alkotása, aminek Teszárek Csaba minden négyzetcentiméterét belakja.

Egyszer, tényleg tökre régen, fönn a hóban, fönn a jégben...

A kerettörténet szerint Teszárek Csaba, talán szakiskolai oktatóként, Faipari ismeretek 1. című tanórájára érkezünk, ahol az oktatónak, felsőbb utasításra, csak a fűrészporszerűen száraz tananyagot szabadna ismertetnie. Ám, a mese nem tűri a korlátokat, hol egy erőszakos kőrisfa-bunkó, hol egy megbolondult toronyóra, hol az olvadó víz csepegése zavarja meg a tanórát, és addig nem is marad abba a zajongás, míg a történet el nem kezdődik. Ez reménykeltő útravaló diáknak, tanárnak egyaránt a vakáció utolsó napján.

fef55082eccfc3e43566b67449e3afe9.jpeg

Fotó: Piti Marcell

Hoffer Károlynak sikerült a Varró Dániel meséire jellemző nyelvi lelemények látványbeli párját megalkotnia. Ahogy az író minden mondatában elejt egy szóviccet, elrejt egy Easter Egg-et vagy meglep egy kancsalrímmel, úgy a díszlet, a jelmez és a kellékek minden apró darabja is egy-egy képi poén, egy-egy meglepő átalakulás. És ez tökéletes választás ehhez az anyaghoz. A szöveg attraktivitása nem nyomja el a színházi élményt, a látvány, a színészi játék és a szöveg harmonikusan kiegészítik egymást. A felhasznált technikák sokrétűsége is lenyűgöző. A tárgyak metamorfózisa mellett gyönyörködhetünk árnyjátékban és a kesztyűbáb is teljesen új értelmet nyert számunkra.

fcddbc62da229d8fa082d000add04fcd.jpegFotó: Piti Marcell

A három mese, A szomjas troll, A kíváncsi óratörpe és A kis hablegény közül nekünk a középső volt a kedvencünk. A szekrényfiókokból elővarázsolódó meseváros és a bányásztörpék teljesen levettek a lábunkról. Ehhez a meséhez született a legkedvesebb dal is, reméljük, minél hamarabb hallgatható lesz Spotify-on, ahogy sok bábszínházi előadás zenei anyaga már elérhető. A mesék egyenesvonalú, népmesei panelekből építkező vonalvezetése ismerős keretet teremt a verses mesék követéséhez a kisebbeknek, míg a nagyobbak és a felnőttek a szöveg és a látvány játékosságán szórakozhatnak, így A szomjas troll igazi családi programmá válhat. Ez a megoldás már Cseri Hanna előző rendezésében, Az utolsó bárányban is remekül működött. Teszárek Csaba hatalmas mesélőkedvvel és kiáradó színészi jelenléttel tölti meg a fent említett bravúrokat, így a remek megoldásokat elismerő csettintésekkel fogadó kritikusi énünkön csakhamar felülkerekedett a mesébe belefeledkező gyermeki énünk.

ab90c01bc2d3b66afa1bb60692149702.jpeg

Fotó: Piti Marcell

A kötet utolsó meséjének, A leprikónok átkának is van színpadi megvalósulása, Ács Tamás és Bergics András interaktív mesejátékát a Kettőspont Színházban láthatjátok hamarosan, szeptember 28-án. A szomjas troll legközelebb szeptember 7-én lesz látható. Az előadásra várva volt időnk lapozgatni a Budapest Bábszínház új műsorfüzetét. Nagyon várjuk a Hamupipőkét Gimesi Dóra átiratában. A különleges látványvilágú előadást Kuthy Ágnes rendezi. Biztosan nagyon jól fogunk szórakozni a Mindenki legyen kufli!-n, Dániel András mesevilágát Ellinger Edina rendezése kelti életre októberben. Szikszai Rémusz Peer Gynt-rendezését is izgatottan várjuk, annyira szerettük A vihart, és a Dekameron2023-at is érdekesnek találtuk. Az évad utolsó bemutatója májusban várható, a Kár, hogy anyádat nem hoztuk el... című vásári bábrevű Gardenő Klaudia rendezésében szintén izgalmasnak ígérkezik. A Budapest Bábszínház facebook-oldalán már volt alkalmunk gyönyörködni a 75. születésnapját ünneplő társulat ez évi fotógalériájában, de képernyőn keresztül meg sem közelíti az élmény a műsorfüzetben látható fényképek látványát. Nagy Marcell letisztult, szuggesztív portréi miatt is érdemes ellátogatni a színházba, és magunkkal vinni a fotóalbumként is funkcionáló műsorfüzetet.

A fotók itt nézhetőek meg. 

Kedves Csaba, Dóra, György, Károly, Anna és Hanna, köszönjük a mesét, meséljetek még nekünk sokat!

Szólj hozzá

báb monodráma Budapest Bábszínház Teszárek Csaba Cseri Hanna