2024. jún 16.

Szutyok

írta: Két Lámpás
Szutyok

Pintér Béla: Szutyok, KIMI, 2024. június 11., 19:00

445197807_964336189032342_3751423693393303583_n.jpg

Játsszák: Balázs Lili Csenge, Tombor András, Mónus Szonja, Lőrincz Lotti, Herczeg Réka, Tóth Klarissza, Dudla Zsolt, Miskolczi Luca, Fazekas Panna, társrendező: Papp Katalin, rendező-tanár: Keserű Imre

Még évad elején láttunk a KIMI 14. évfolyamán tanulóktól egy remek Médeiát Nyáry Pál rendezésében, és kíváncsiak lettünk, hogy másik rendezővel, kortárs anyagból mit tudnak kihozni. Bár Pintér Béla Szutyok című drámája nem a kedvencünk, mégis remek választás egy vizsgaelőadás számára, Pintér művei ugyanis sok, jól kidolgozható karakter és jelenet egyvelegei. A drámára jellemző stílusbeli egyenetlenség megmarad, ahogy azt sem lehetett sehogy sem kiküszöbölni, hogy a szerző tizenöt percenként állít teljesen más vágányra minket. Így teljesen elveszítjük az éppen kikristályosodni látszó fókuszt, és teljesen más problémakörön kezdünk el kattogni, mint addig, és ezek a problémaszálak nem érnek össze az előadás végére se. De ez nem a 14-edikesek hibája, hanem Pintér Béla drámaírói képességeinek korlátos voltára mutat rá.  

Az előadással kapcsolatban leginkább az foglalkoztat minket, hogyan működik, működhet egy társrendezős szisztéma, hogyan osztódtak le a feladatok ez esetben Keserű Imre és Papp Katalin között. Az előadás ugyanis teljesen egységes, harmonikus, ha nem olvastuk volna a színlapot, fel sem merülne, hogy két kéz munkája.

448318971_975008411298453_65909582948552579_n.jpg

Fotó: Frik Erika

A játszóknak jól áll a groteszk, és jól áll a realista, lélektani játékmód is. Fazekas Pannának a groteszkebb figurák jutnak, főorvosként neki kell megadnia az alaphangot, Regős János paródiája nagyon szerethető. Minden lében kanál csővári nyugdíjasként Herczeg Réka és Tóth Klarissza brillírozik. Szépen építik fel az Attilának (Tombor András), mint a falu nagyvállalkozójának kiszolgáltatott kisnyugdíjast, akik mégis, mint tősgyökeres falubeliek, véleményvezérként és pletykák terjesztőiként meghatározó szerepűek a falu életében, rajtuk múlik, hogy a meglepetésszerűen bővülő Hidegföldi-család elfogadásra vagy elutasításra lel-e a faluban. Dudla Zsoltot néhány napja még igen félelmetes robotként láthattuk a végzősök vizsgaelőadásában, most kalauzként egy igen összetett figurát kell megformálnia. A művészi ambíciókat dédelgető dilettánst, a teljesen kiüresedett házasságban vergődő férjet, az Attila iránt érzett sértettséget és sajnálatot, a meddő házaspár sebeiben való vájkálás örömét. Mindezt Dudla Zsolt úgy oldja meg, hogy a figura nem lesz démoni, éppen mindennapiságában, megérthetőségében van az ereje ennek az alakításnak. Remek partnere ebben a feleség, Etuska szerepében Miskolczi Luca, finom, elégikus játéka jól kiegészíti Dudla Zsolt harsányabb, keményebb játékát.

448251735_975008581298436_8609900356983052197_n.jpg

Fotó: Frik Erika

Irén (Balázs Lili Csenge) és Attila egy teljesen szürreális jelenetben örökbe fogadják Rózsit (Mónus Szonja), akit Szutyok csúfnéven neveznek az árvaházban, és vértestvérét, a cigány Anitát (Lőrincz Lotti). A falu és a nézők várakozásaival szembe menve, mintha ez az atipikus kis család működne, legalábbis a családtagok nagyon szeretnék, hogy működjön. A mélyben azonban kezdettől fogva olyan indulatok, érzelmek és késztetések fortyognak, amiből egy is elég lenne a robbanáshoz. A legérdekesebb talán az előadásban a két kamaszlány útja, eltérő stratégiái az új családban, vagyis hogyan próbálják megőrizni önmagukat, miközben létérdekük a mimikri, hogy olyannak mutassák magukat, amire Irén és Attila vágynak. Anitának ez sokkal jobban megy, hazugságaival, simulékonyságával, bontakozó szexualitásával az egész falut könnyedén az ujja köré csavarja. Rózsi nem csak külső csúnyasága miatt marad alul vele szemben. A kamaszokra jellemző, irgalmat nem ismerő igazságérzet, a végletekbe csapó érzelmek hullámvasútja a környezet számára rendkívül irritáló. Rózsit sebzettsége, az elutasítás fájdalma változtatja a bosszúállás lángpallosú angyalává, aki az egész mikroközösséget fölperzseli maga körül. Ez a történetszál szépen rímel egy régebben látott KIMI-s vizsgaelőadásra, a Pass Andrea drámájából készített Újvilágra, mindkét előadás azt (is) vizsgálja, hogyan, miért jutnak el a fiatalok a politikai szélsőségekig, milyen léthelyzetek vezethetnek el a radikalizálódáshoz. Mónus Szonja és Lőrincz Lotti páratlanul hitelesen tudta megjeleníteni a kamaszlányokat, öröm volt nézni a játékukat.

448312624_975008381298456_4974620919855572425_n.jpg

Fotó: Frik Erika

Kedves Lili Csenge, András, Szonja, Lotti, Réka, Klarissza, Zsolt, Luca, Panna, Katalin és Imre, köszönjük ezt a pazar összjátékot, játsszatok még nekünk!

Szólj hozzá

KIMI Keserű Imre Papp Katalin